Po nekajletnem premoru, smo se v šolskem letu 2022/23 zopet aktivno vključili v program: Zdravje v vrtcu. Program je podprt s strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje in je usmerjen v vse ciljne skupine v vrtcu- otroci, starši, delavci. Rdeča nit programa v šolskem letu je »Besede imajo moč.«
S sodelovanjem v programu smo želeli oblikovati zdravo in varno okolje, ki pozitivno vpliva na krepitev in ohranjanje našega zdravja in zdravja otrok.
Vse skupine v vrtcu spodbujamo k gibanju, velik poudarek damo na osebni higieni, pravilih pravilnega umivanja rok, higieno kihanja in kašlja. o varovanju okolja, razvijanju zdravih medosebnih odnosov, preprečevanju širjenja nalezljivih bolezni, odvajanju zdravju škodljivih razvad, preprečevanju izgorevanja na delovnem mestu, izvajanju preventivnih ukrepov za zdravje zob. Zobozdravstveno vzgojo, smo predčasno zaključili zaradi epidemije in se tudi po končani epidemiji ne izvaja več. Obeležimo tudi svetovne dneve povezane z zdravjem in naravo. Vse skupine redno hodijo na sprehode in se tako učijo pravil v prometu. V vrtec večkrat pride medicinska sestra iz zdravstvenega doma Bled, ki otroke seznani z zdravim načinom življenja.
Otroke spodbujamo k uživanju zdrave hrane, pitju zadostne količine vode oziroma nesladkanega čaja. Otroci imajo ves čas na razpolago vodo. Za dopoldansko malico imamo sveže sadje ali zelenjavo. Na jedilnik se uvršča tradicionalne slovenske jedi, še predvsem ob praznikih. Prehrana v vrtcu se pripravlja po veljavnih strokovnih priporočilih in načelih zdrave prehrane, v skladu z navodili, smernicami in najnovejšimi dognanji o zdravi in varni prehrani. Pri načrtovanju in pripravi obrokov se upoštevajo fiziološki normativi za prehrano predšolskih otrok in zagotavlja 70% otrokovih dnevnih energetskih in bioloških potreb.
Več o tem, kako v skupinah skrbimo za zdravje pa si lahko preberete TUKAJ . (Zaključno poročilo iz šolskega leta 2022/23)
KOORDINATOR PROJEKTA:
- Mateja Dolinar, dipl. vzg. predšolskih otrok
Program nadaljnje vzpostavitve IKT infrastrukture v vzgoji in izobraževanju: Cilj operacije je izboljšanje kompetenc in dosežkov mladih ter večja usposobljenost izobraževalcev prek večje uporabe sodobne IKT pri poučevanju in učenju. Vzgojno-izobraževalnim zavodom se sofinancira izgradnja brezžičnih omrežij in nakup IKT opreme, razvija se e-storitve in e-vsebine.
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj - spletna stran.
V začetku šolskega leta se je tudi naša šola vključila v izvajanje 3-letnega projekta RAZVIJANJE POZITIVNEGA SAMOVREDNOTENJA RANLJIVIH OTROK, ki ga na Inštitutu za razvijanje osebne kakovosti izvajajo ob sofinanciranju Ministrstva za zdravje Republike Slovenije.
V projekt sta se vključili strokovni delavki Meta Turk in Petra Prevec, ki sta opravili potrebno izobraževanje in usposabljanje za pridobitev licence ter pridobili certifikat za izvajanje programa z učenci. V tem času so mentorji program predstavili staršem učencev, vključenih v delavnice, ter na podlagi soglasij staršev izvedli začetno testiranje oz. Analizo mladostnikovega samovrednotenja na področju učenja. Pričeli smo tudi z izvajanjem delavnic v skladu z načrtom dela in s pomočjo didaktičnih gradiv.
Več informacij o projektu je na tej povezavi.
OŠ DOBROVA
Cesta 7. maja 20
1356 Dobrova
Telefon: (01) 360 12 20
E-pošta: o-dobrova.lj@guest.arnes.si
ŠOLSKI RADIO
KNJIŽNICA
ŠOLSKA PUBLIKACIJA